TÜRKİYE’NİN MALDİVLER’İ, EGE’NİN İNCİSİ KALEM ADASI

Kalem Adası, tam anlamıyla saklı bir cennet olup, muhteşem güzellikte doğası, mavi bayraklı plajları ve sahip olduğu şifalı suları ile her zaman yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Son zamanlarda popülaritesi artmaya devam eden Kalem Adası turkuaz sularıyla ülkemizin Maldivler’i olarak da bilinmektedir.

Ekran Alıntısı

Kalem Adası, İzmir’in Dikili ilçesine 10 km uzaklıkta bulunan ve eski bir Rum köyü olan Bademli Köyü açıklarında bulunuyor. Bademli Köyü ile Midilli Adası arasında yer alan Kalem Adası, ana karaya 450 metre uzaklıktadır. Kardeşi Garip Adası, komşusu ise Midilli Adasıdır. Kalem Adası volkanik bir oluşum sonucunda oluşmuştur ve muazzam bitki örtüsü ve palmiyeleri ile meşhurdur.

Kalem Adası2

Ada, kuzeyden güneye 1,5 kilometredir ve adanın toplam alanı 480.000 metrekaredir. 1973 yılında iş adamı Yüksel Dartar tarafından satın alınan adada Türkiye’nin ilk ve tek ada oteli Oliviera Resort inşa edilmiştir. Oliviera Resort, 44 özel oda ve süit odaları ile Ege havasını yansıtacak şekilde taş binalar, asırlık zeytin ve palmiye ağaçları ile kayıtlı tarihi eserlerle süslenmiştir. Otelin mavi bayraklı sahilinde botanik bahçelerini turlayabilir, burada bulunan 30 yılı aşkın bir sürede toplanan tarihi eserleri görebilirsiniz.

Oliviera Resort

Eğer adada konaklama yapacaksanız, otelin misafirleri için özel olarak hazırladığı botlarla adaya ulaşabilirsiniz. Kalem Adası, İzmir Havaalanına 130 km, Edremit Havaalanına 85 km uzaklıktadır. Kalem Adası’na özel aracınızla gelmeyi tercih ederseniz Bandırma Feribotu ise sadece 280 km uzaklıkla yer almaktadır.

 

Kalem Adası’nın tarihi de oldukça etkileyicidir. Dünyaca ünlü bir tarihçi olan Strabon, Ege’de bulunan üç küçük adadan bahsetmektedir. Bu adalar Arginussai olarak adlandırılmaktadır. Arginussai adaları; Kalem Adası, Güvercin Adası ve Garip Adasıdır. Strabon, M.Ö. 406 senesinde yapılan bir savaştan bahsetmektedir. Bu savaşa 270 gemi katılmış ve Atina ile Sparta arasında gerçekleşmiştir. Bu savaş, katılan gemi sayısı da baz alındığında en büyük savaş olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.

 

Gerçekleşen bu savaşı Atina kazanmıştır. Kalem Adası’nda bu zamanlara ait olan kalıntılar bulunmuştur. Günümüzde Çandarlı olarak bilinen bölge Pitane, Midilli Adası olarak bilinen bölge Lesbos, Bergama olarak bilinen bölge Aternus olarak adlandırılmıştır. Pitane, Lesbos ve Aternus Kalem Adası’nın çevresinde konumlanmıştır. Bahsi geçen bu bölgeler Helenistik dönemin en ihtişamlı şehirleri arasında yer almaktadır.

Oliviera Resort2

Kalem Adasının sularının şifalı olduğu da söylenmektedir. Bu denize girecek olan kişilerin şifa bulacağına dair düşünceler ve inançlar vardır. Kalem Adası’nda ayrıca su sporları ile tatilinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Su sporlarını bilmiyorsanız burada öğrenebilirsiniz. Oliviera Resort oteli bünyesinde dalış yapabilir, bu sayede denizde yaşayan canlıları da gözlemleyebilirsiniz. Dalış yapmayı bilmeyen kişiler, dalış yapabilmek için eğitim alabilmektedir.

 

Ege’nin incisi Kalem Adası, incecik kumsalı, akvaryumdan farksız denizi, tarihi, eşsiz doğası ve süslü bitki örtüsü ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

 

Üst Düzey Konforla Bu Deneyimi Hak Ediyorsunuz.

44

BİRİBİRİNDEN ÖZEL ODA

5

ULUSLARARASI ÖDÜL

12

FARKLI ETKİNLİK YELPAZESİ

7

FARKLI ADA İÇİ DESTİNASYON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishTurkish